Сучасна лабораторна діагностика за останні кілька десятків років зробила крок далеко вперед. Завдяки такому вибуховому розвитку даного напрямку на сьогодні існує і активно застосовується величезний вибір діагностичних методик, вибір яких залежить не тільки від завдань того чи іншого медичного закладу, а й від його бюджету.
Найбільш широке поширення в повсякденних дослідженнях, що визначає основні параметри біохімії, такі як наприклад: сироватки крові; ферменти плазми; електроліти плазми крові; основні метаболіти - азотисті основи; цукор і ін. отримали дослідження засновані на спектрофотометричному способі. Серед аналізаторів, які застосовуються для проведення даних аналізів, можна виділити три основні групи: автоматичні біохімічні аналізатори, напівавтоматичні біохімічні аналізатори та спектрофотометри.
• Напівавтоматичні біохімічні аналізатори, хоч і вимагають участі в роботі з ними лікаря-лаборанта, але зводять його функції до мінімуму. Оператор тільки змішує реагенти і готує пробу. Послідовність внесення бланка, калібраторів і стандартів прилад визначає самостійно, лише видаючи запити на дослідження та інформацію про необхідність додавання наступної проби. Розрахунок результатів в напівавтоматичних біохімічних аналізаторах проводиться по заздалегідь заданому оператором алгоритму і в заздалегідь визначених одиницях, після чого інформація, також, в автоматичному режимі, видається на дисплей приладу. Поряд з цим, ряд приладів володіє функціональними особливостями, що дозволяє порівнювати отримані результати і визначати, в процесі кінетичного вимірювання, їх адекватність по бланку, зміні оптичної щільності або значенню. Найбільш прогресивні біохімічні аналізатори напівавтоматичного типу здатні зробити верифікацію через побудову карт Леві-Дженнінгса, і відбракувати результати досліджень, які будуть визнані недостовірними, або проінформувати про результат оператора. Результати досліджень можуть бути виведені на монітор, роздруковані на принтері або збережені за допомогою різних електронних записуючих пристроїв. Залежно від комплектації конкретного приладу вищеназвані пристрої виведення і збереження отриманих даних можуть бути невід'ємною частиною аналізатора, або підключаються до нього через спеціальні роз'єми.
• Автоматичні біохімічні аналізатори є найбільш прогресивним і зручним з точки зору повсякденної експлуатації типом приладів. Назва категорії обладнання говорить сама за себе. Робота з ними вимагає мінімальної участі оператора. Лікар-лаборант контролює процес програмування тестів і встановлює регламент (обирає профіль) відповідно до якого призначається послідовність визначення тих чи інших параметрів і кількість аналізованих проб. Всі інші операції, такі як дозування і змішування реагентів, внесення готової реакційної суміші в зону аналізу і, зрозуміло, розрахунок результатів здійснюються в повністю автоматичному режимі.
• Спектрофотометри бувають двох типів: одноканальні і багатоканальні. Ці прилади реєструють величину оптичної щільності, після чого здійснюють прості математичні дії з отриманими даними. Більшу частину підготовчих операцій при роботі з спектрофотометрами оператор виконує в ручному режимі. Зокрема, він готує реагенти, змішує і вносить зразки, встановлює черговість проведення тестів і т.п. Саме через це дані методики називаються "мануальними" або "ручними". Відмінності у спектрофотометрів мінімальні і зводяться до наявності або відсутності тих чи інших додаткових сервісних функцій, таких, наприклад, як термостатування проби, автоматичний розрахунок бланка, виведення результатів на дисплей або на друковану стрічку, і т.д.
У порівнянні з напівавтоматичними аналізаторами, а тим більше мануальними методами досліджень, автоматичні біохімічні аналізатори мають цілу низку незаперечних переваг. В першу чергу це, звичайно, висока продуктивність і швидкість обробки проб і результатів аналізу, а також мінімальна витрата реагентів за рахунок автоматизованого змішування і подачі реагентів. У найбільш сучасних моделях з розширеним набором функцій, розрахованих на високі обсяги аналізів, існують системи охолодження блоку зберігання реагентів. Управління автоматичним біохімічним аналізатором здійснюється за допомогою найсучаснішого комп'ютерного обладнання, яке в залежності від моделі може бути невід'ємною частиною приладу, або аналізатор має можливість підключення до зовнішнього потужного комп'ютера. Програмне забезпечення адаптовано під роботу з операційними системами Windows і DOS.
Основним критерієм вибору біохімічного аналізатора є все ж таки закладені в ньому аналітичні можливості. Велика частина приладів, що пропонується на сьогодні різними компаніями, може робити тести по кінцевій точці, реєструвати кінетику фермент-субстратної взаємодії, а також визначати інші, специфічні параметри по каліброваним кривим, які можуть бути закладені в його програмі спочатку або введені в процесі визначення.
Як приклад можна привести моніторинг лікарської терапії, іммунотурбідиметричний аналіз специфічних білків або інших низькомолекулярних метаболітів. Оцінити закладені в біохімічному аналізаторі математичні функції і можливості, які стають доступними завдяки їм, можна вже на етапі первинного вибору, спираючись на клас приладу і його версію. При цьому визначившись остаточно з моделлю, варто звернути увагу на той факт, що в конкурентній боротьбі різні виробники оснащують свої прилади додатковими наборами функцій, сервісів, програмними та аналітичними можливостями, які можуть значно відрізнятися, що робить ту чи іншу модель приладу більш цікавою і зручною, ніж найближчі аналоги того ж класу.
Для лабораторій і клінік з незначним потоком пацієнтів і великою кількістю тестів одного параметра або декількох подібних оптимальним вибором стане напівавтоматичний біохімічний аналізатор.
Клінікам і лабораторіям широкого профілю, з великою кількістю різноманітних тестів, а також потоком пацієнтів, що перевищує 10 людей в день, слід віддати перевагу повністю автоматичному біохімічному аналізатору.
Купити біохімічний аналізатор в Україні - компанія Форамед | Лабораторне обладнання